Õlivahetus

Enamus autoomanikke teavad, et õlivahetust peab teostama korrapäraselt. Uuemad autod annavad armatuuris teate, kui õlivahetuse aeg lähenemas on, kuid vanematel autodel alati sellist teavitust ei ole. Seetõttu on hea teada oma auto õlivahetuse jaoks vajalikku infot.

 

Miks on õli autos vajalik?

Auto mootor on äärmiselt keeruline, tuhandeid komponente sisaldav süsteem, mis peab kõik koos toimima, et auto liiguks edasi. Ükskõik millisel ajahetkel on töötavas mootoris tuhandeid pöördeid minutis.

Õli on mootoris esmalt määrdeainena, vähendades hõõrdumist. Samal ajal on tal ka mootorit jahutav roll.

 

Miks on õlivahetus vajalik?

Kui õli mootoris ringleb, korjab see üles ka kõikvõimalikke osakesi ja mustust. Mõnes mõttes on see hea, sest me ei taha, et need osakesed satuksid mootorisse, kus nad kahju tekitaksid. Aga pikema aja peale muutub õli liiga mustaks ja ei täida oma rolli enam efektiivselt.

 

Kui tihti teostatakse õlivahetusi?

Igal autotootjal ja isegi igal automargil on oma hooldusvälbad õlivahetuseks. Keskmiselt peaks õli vahetama iga 10 000 – 20 000 km tagant. Kui Sinu auto ei teavita sind lähenevast õlivahetusest, saab seda infot küsida mehaanikult, kellel on ligipääs  andmebaasi kus on kõik automargid ja mudelid.

Hea reegel vanemate autode puhul on teostada õlivahetus kas soovitatava intervalli tagant või korra aastas, kumb iganes enne kätte jõuab.

Tihedamaid õlivahetusi vajavad autod, mis on pidevalt kuumades või külmades temperatuurides või millega tehakse tihedaid lühikesi sõite. Rohkema info saamiseks konsulteeri Carstop’i spetsialistidega.

 

Mis juhtub, kui õlivahetus ei ole teostatud õigeaegselt?

Kui graafikujärgsest õlivahetusest on möödas mõnisada kilomeetrit, ei ole põhjust muretsemiseks. Aga kui õlivahetuse aeg jääb juba liiga kaugele, võib autos hakata tekkima probleeme (näiteks ülekuumenemine). Vähem määrdeainet tähendab seda, et mootor ei toimi nii efektiivselt, kui ta peaks. Ja kui ülekuumenemine on juba tekkinud, siis võivad mootori komponendid näiteks painduda või kuluda.

Kui õlivahetust üldse ei teostata, võib tekkida olukord, kus on vaja teostada mootori kapitaalremont või auto mootor vahetada.

Õlivahetus ei ole väga kulukas, kuid on üks nendest asjadest, mis aitab autol pikalt teel vuriseda.

 

Mida veel õlivahetuse käigus tehakse?

Õlivahetuse käigus vahetatakse alati ära ka õlifilter. Samuti on tark vahetada regulaarselt kütuse- ja õhufiltreid, sest ükskõik milline ummistunud filter võib tekitada mootori sujuvas töös probleeme.

 

Soovitame kindlasti järgida autode margipõhiseid juhiseid ning teostada õlivahetused õigeaegselt. Regulaarne õlivahetus on üks lihtsamaid asju, mis aitab ära hoida mitmeid kulukamaid probleeme. Konsulteeri oma Carstop’i spetsialistiga, kui vajad lisainfot Sinu auto mudeli kohta.

Sinu auto pikaealisus sõltub sellest, kui kiiresti tekkinud probleemid lahendatud saavad. Kohe kui märkad oma auto juures midagi tavapärasest erinevat, too see lähimasse Carstopi esindusse, kus professionaalsed spetsialistid vea tuvastavad ja parandavad.

 

Auto vajab õlivahetust? Võta meiega ühendust lehel oleva kontaktivormi kaudu.